Rejestracja samochodu i dokumenty, które do tego są niezbędne.

Przepisy wymagają, by każde auto, które jest kupowane lub sprzedawane w naszym kraju były rejestrowane w Urzędzie Komunikacji lub w Starostwie Powiatowym. Aby oszczędzić sobie mnóstwo czasu i nerwów, warto już zawczasu zorientować się, jakie dokumenty będą nam potrzebne w tym procesie i zabrać je ze sobą już przy pierwszej wizycie w urzędzie.

Konieczny będzie na pewno wniosek o zarejestrowanie samochodu. Możesz pobrać go w urzędzie i spokojnie wypełnić w domu albo zrobić to w urzędzie, kiedy będziesz czekał na swoją kolejkę. Zabierz ze sobą także dokument tożsamości ze zdjęciem (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy).

Rejestracja samochodu wymaga okazania dokumentu, na podstawie którego nabyłeś jego własność. Może to być umowa kupna-sprzedaży, faktura VAT, czy orzeczenie sądu. Ważne, by dokument zawierał Twoje dane osobowe i potwierdzał, że to właśnie Ty jesteś właścicielem danego auta.

Jeśli nie jesteś pierwszym właścicielem samochodu, musisz mieć ze sobą także dowód rejestracyjny, który był wydany wcześniej. Pamiętaj, by zapytać o niego, kiedy będziesz kupować samochód. Zapytaj też o kartę pojazdu, jeśli była wydana, będzie potrzebna w urzędzie.

Rejestracja pojazdu wymaga też pewnych opłat, które należy wnieść w kasie urzędu. Kiedy dopełnisz wszystkich formalności, urząd wyda Ci tymczasowy dowód rejestracyjny. Z tym dokumentem musisz odwiedzić firmę, która zajmuje się wytwarzaniem tablic i poprosić o wyrobienie tablic tymczasowym. Dopiero, kiedy będziesz dysponował stałym dowodem, będziesz mógł odebrać tablice, które zamontujesz w aucie na stałe.