Bezpieczeństwo jazdy samochodem zapewniają sprawne lusterka samochodowe

Jazda samochodem po coraz bardziej ruchliwych drogach wymaga od kierowców ciągłej czujności i szybkiego reagowania. Nie przez przypadek mówi się, że kierowca powinien mieć oczy dookoła głowy - musi bowiem obserwować zarówno to, co dzieje się przed nim, jak i za nim.

Obserwowanie tego, co za nami ułatwiają lusterka wsteczne. Pozwalają kontrolować, czy samochody jadące za nami zachowują bezpieczną odległość; pomocne są także przy cofaniu i parkowaniu.

Nad bezpieczeństwem pozwalają czuwać także lusterka boczne, które, niestety, bardzo często ulegają uszkodzeniu. Zdarza sę to zazwyczaj wtedy, gdy parkujemy nasze auto między innymi samochodami. Wówczas nietrudno o wygięcie czy całkowite uszkodzenie lusterka. Takie sytuacje zdarzają się także kierowcom starającym zmieścić swe pojazdy w zbyt wąskich bramach. Zahaczyć lusterkiem o ścianę budynku nie jest trudno nawet kierowcom, którzy uważają się za dobrych.

Na szczęście w każdym sklepie z częściami samochodowymi bez trudu wymienimy lusterka. Nie warto z wymianą zwlekać - lusterka nie są elementem dekoracyjnym; służą bezpiecznej jeździe.

Kiedy już zdecydujemy się na zakup lusterek samochodowych warto rozważyć, czy wyłożymy pieniądze na zakup nowych części zamiennych czy poprzestaniemy na częściach używanych. Wszystko zależy od dostępności danego modelu w sklepach z auto częściami oraz od zasobności naszego portfela. Warto bowiem wiedzieć, że lusterka nie są uniwersalnymi częściami - dla każdego modelu i typu auta są osobne lusterka.

Posiadając sprawne lusterka, pamiętajmy o tym, by je odpowiednio ustawić. Lusterka powinny być indywidualnie regulowane przez kierowcę, który, dopasowując je do swego wzrostu, ustawi je tak, aby mieć jak najlepszą widoczność.

Wiele pań wykorzystuje lusterko wsteczne do poprawiania makijażu. Nie jest to jednak zbyt rozsądne, chyba że stoimy w dużym korku. Jak najbardziej rozsądne i bezpieczne jest natomiast kontrolowanie za sprawą lusterka sytuacji na tylnych siedzeniach, szczególnie wtedy, gdy jadą z nami mali pasażerowie. Małe dzieci w fotelikach zazwyczaj są umieszczane na przednim siedzeniu, te starsze usadzane są z tyłu.

Dzieci podczas jazdy samochodem szybko się nudzą, potrafią więc wykorzystać chwilową nieuwagę rodzica, by wziąć do buzi jakiś przedmiot. Obserwowanie ich zachowania pozwala szybciej reagować w nagłych sytuacjach.

Aby lusterka samochodowe spełniały swoją funkcję, czyli zapewniały bezpieczeństwo jazdy samochodem, muszą być sprawne, dobrze ustawione i czyste. W zimę nie zapominajmy więc o odśnieżaniu ich, pamiętajmy również, by nie zasłaniać tylnej szyby żadnymi przedmiotami, bo utrudni to obserwację sytuacji na drodze w lusterku wstecznym.